Kişisel Verileri Koruma Kanunu ve Uyum Eğitimi Nedir?

Network Academy Eğitimlerini İnceleyin!

Kişisel Verileri Koruma Kanunu ve Uyum Eğitimi Nedir?

7 Nisan 2016 tarihinde yürürlüğe giren 6698 sayılı Kişisel Verileri Koruma Kanunu kişilerle ilgili dijital ve bazı basılı ortamdaki verilerin korunmasını amaçlamaktadır. Kişisel verilerin korunması için kurum ve kuruluşlara bazı yükümlülükler öngörmekte uymayanlar için idari para cezaları öngörmektedir. Türk Ceza Kanunu’nda tanımlanan kişisel verilerle ilgili suçların daha doğru bir şekilde uygulanabilmesi için düzenlemeler yapmaktadır. Kanun mevcut durum ile istenilen durum arasında bir geçiş süreci öngörmektedir.

Kanun hukuka aykırı fiiller için 5 bin TL’den 1 milyon TL’ye kadar idari para cezası ile 6 yıl 9 ay kadar hapis cezası öngörmektedir.

Günümüzde tüm kişisel verilerin neredeyse tamamı dijital ortamda tutulmakta ve BT profesyonelleri tarafından işlenmektedir. Kanunlarımız konusu suç olan eylemlerin talimatla işlenmesi durumunda hem talimat vereni hem de eylemi yapanı sorumlu tutmaktadır. Bu durumda BT profesyonellerinin hem kendi hem de kurumlarının menfaatleri için yaptıkları işin hukuka uygunluğunu bilmeleri gerekmektedir. Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’ndan önce toplanan veriler için kısmi bir korunma getirilmekle birlikte uyumsun sağlanması öngörüldüğünden mevcut verilerin kanuna uygun hale getirilmesi için de ayrıca çalışma yapılması gerekmektedir.

EĞİTİM BİLGİ TALEP FORMU

Mesajınız